25.
Loka
V-S Sanomat: Asennevammainen SBS Masku sählysi
"SBS Maskun salibandymiehistön kauden toinen turnauspäivä kolmosdivisioonassa ei sujunut Rauman liukkaalla parketilla aivan suunnitelmien mukaan. Raumalaisen SalBan kakkosjoukkue aiheutti Maskulle kauden avaustappion eikä voittomatsi loimaalaisesta Metsämaan Urheilijoista järin kaunista katseltavaa ollut. SalBa kukisti Maskun maalein 6-3, mutta MU:n maskulaiset pystyivät kellistämään numeroin 4-1.
– SalBa-matsi oli selkeästi kauden vaisuin peli. Kun asenne oli puolihuolimaton, niin selvistäkään paikoista ei palloa saatu sisään. Myös puolustaminen oli lähinnä näennäistä. Peli näytti puulaakiporukan sählyltä, valmentaja Timo Himberg kuvaili.
SalBa johti pahimmillaan jo 5-1, kunnes Masku sai päätöserän puolivälissä kaksi maalia pikatahtia. Loppuhetkien kiri ei kuitenkaan riittänyt, kun avopaikoistakin pallot söhlättiin muualle kuin maaliin. Viimeisen osuman raumalaiset pääsivät iskemään tyhjään pömpeliin, kun Masku haki kavennusta ilman molaria.
Vaikka toisesta ottelusta täydet pisteet tulivatkin, Himberg ei suojattiensa esityksestä innostunut.
– Vastustaja oli niin huono, että peli olisi pitänyt voittaa vähintään 10-0. Jotakin kertoo se, että vastustajan ainoan maalin veivasimme itse omaan verkkoon. Jos noususta aiotaan pelata, tällä tasolla ei ole varaa jatkaa.
Himberg nosti joukkueen parhaimmistoon kakkoskentän hyökkääjät Tuomas Kaskisen, Valtteri Suvalan ja Oskari Päiviön. Lisäksi Juuso Aittala paikkaili puolustuksessa toisten virheitä. Seuran omista junnuista Jouni Kostamo esiintyi ryhdikkäästi ensimmäisessä pelissään miesten joukkueessa.
SBS Maskun sarjapelit jatkuvat lauantaina 12.11. Nakkilassa, jossa vastaan tulevat Lapin Salama ja SB Rauma.
Vakka-Suomen Sanomat / Vesa Penttilä
"








