21.
Loka
-95 poikien sarjapelit käynnistyivät Hemmingissä
"Maskun Hemmingin Liikuntahallissa käynnistyi -95 syntyneiden poikien C ja B lohkojen turnaus lauantaina 20.10.07. Aamupäivän isäntinä toimi Tykki joukkue, joka totutusti järjesti onnistuneesti järjestetyn kotiturnauksen. Poikien aamu valkeni varhain, aikaisista peleistä johtuen ja ensimmäinen peli lähti käyntiin klo: 8.30. Tykit saivat vastaansa Tepsin Kings joukkueen. Peli oli lähes pelkkää maalijuhlaa Tykeille, sillä TPS kaatui numeroin 21-1. Pelissä nähtiin paljon joukkuepelaamista ja paljon hienoja yksilösuorituksia.
Toisena Tykeille vastaan asettui Kaarinan Sheriffs. Peli oli loppulukemista huolimatta kovin tasainen, mutta tinatähdet joutuivat nöyrtymään lukemiin 10-5.
Iltapäivän isäntinä toimi Kanuuna joukkue, joka toimi myöskin mallikkaasti. Ensimmäisenä vastassa heillä oli lohkon kovin vastus Hirvensalon Heitto, joka nöyryytti uusia poikia lukemin 27-0. Kanuuna joukkueen ehdottomin vahvuus on se, että yrittämisen halua ei puutu loppulukemista huolimatta. Tämä asia tuli todetuksi, kun Kanuunat pääsivät maalinteon makuun heidän toisessa ottelussaan, kun vastaan asettui Ruoska. Jokainen Kanuuna poika pääsi koittamaan millainen hurmos syntyy, kun itse onnistuu ja pääsee hyvälle vetosektorille ja vastustajan maaliverkko heilahtaa. Ruoska kaatui lopulta lukemin 13-1. Joukkue kiittää -96 syntyneitä poikia, koska saivat apuja muutaman oman pojan estyttyä osallistumasta turnaukseen, toivottavasti apua saadaan myös jatkossa.
"








