25.
Loka
C-pojilla tiukka vääntö SBS Naantalin kanssa
"Torstai-iltana C-pojat kohtasivat Hemmingissä ensimmäistä kertaa kovan SBS Naantalin C-poikien joukkueen harjoitusottelussa. Ottelu jännitti etukäteen selvästi enemmän kuin normaalit harjoitusottelut, sillä vastustaja oli muutamaa viikkoa aiemmin kohdellut kaltoin numeroin 17-0 turkulaista Yrmyt-joukkuetta, jolle olemme tänä syksynä hävinneet niukasti kolme kertaa. Lisäksi Naantali on pelannut harjoitusottelussa tänä syksynä TPS:n viime kauden Suomen tämän ikäluokan hopeajoukkuetta vastaan häviten vain numeroin 4-6.
Pojat keskittyivät otteluun todella hyvin ja koko joukkueella oli alusta asti hyvä tsemppi päällä. Saimme pidettyä Naantalin vaarallisen syöttöpelin hyvin kurissa.
Kolmannessa erässä saimme 4 minuuttia ennen pelin loppua pelin tasoihin lukuihin 4-4, mutta Naantali väänsi lopulta väkisin ottelun voitokseen loppulukemiin 6-4.
Pojat pelasivat nyt koko ottelun huolellisesti ja uhrautuvasti ja joka pallosta taisteltiin loppuun asti. Tästä on hyvä jatkaa pelejä hiukan yli viikon päästä sarjaotteluissa Virmoa ja TPS Mustia vastaan.
Pojat saivat pelistään tunnustuksen myös vastustajan valmentajalta, joka totesi, että joukkueenne on mennyt todella paljon eteenpäin."








