06. Syys

Jätti-B haki tuntumaa

Pelaajamäärältään lähes jättikokoluokkaan paisunut SBS Maskun uudistunut B-poikajoukkue haki viikonloppuna pelituntumaa kesäpaussin ja pienen harjoitusjakson jälkeen Eurosport Floorball Tournament -kisassa Turussa. Kun lauantaina paikalla oli peräti 22 kenttäpelaajaa kahden veskarin lisäksi, niin huilivuoroja kertyi. Valmennusjohto ei siis lähtenyt toteuttamaan uutta nerokasta taktiikkaideaa neljän ja puolen kentällisen peluuttamisesta, vaan kolmella viisikolla per peli mentiin.

Avausottelu keravalaista KeBaa vastaan alkoi synkästi, kun kahden ensimmäisen vaihdon aikana vastustaja iski pallon kahdesti maskulaispömpeliin. Takaa-ajomatka venyi jo kolmen maalin mittaiseksi, ennen kuin maalaiset selvisivät alku-ujostelustaan. Ekan erän loppuun tuli kaksi kavennusosumaa ja vielä päätöserässäkin oltiin hetkisen aikaa maalin päässä. Lopulta tappio kirjattiin kuitenkin numeroin 3-5.

Voiton makuun 93-95-syntyneistä pelureista kasattu joukkue pääsi toisessa matsissa, jossa SBC:n 94-porukka kaatui maalein 5-3. Voittomarginaali olisi voinut olla tuhdimpikin, mutta pari hölmöhköä jäähyä kostautui, kun vastustaja tekaisi niiden aikana kahteen otteeseen ylivoimaosuman.

Alkulohkon päätteeksi lauantai-iltana Masku jopa johti jonkin aikaa selkeää ennakkosuosikkia Classic Kareliaa vastaan, kun avausmaali syntyi herkullisesti ensimmäisen erän loppusekunneilla. Ylläriä ei sentään nähty, vaan lopulta Masku joutui taipumaan lukemin 2-5.

Turnauksen maskulainen pohjanoteeraus nähtiin, kun pelit jatkuivat sunnuntaina alaloppusarjassa. Hölkkävauhti oli maksiminopeus ja asennevamma oli sitä luokkaa, että SBC:n ysinelosilta tuli köniin numeroin 5-7. Jos ottelusta väkisin jotakin hyvää yrittää löytää, niin viimeisessä erässä joukkue sentään pystyi kaunistelemaan tappiolukemia kolmen maalin pötköllään.

Viimeiseen matsiin Masku pääsi taas ennakkoaprikointien perusteella altavastaajan asemasta, kun kaveriksi lootaan asteli SBC. Lähes ottelun puoliväliin saakka Masku kuitenkin pyristeli niin, että tilanne pysytteli lukemissa 0-1. Pari Maskun tarjoamaa lahjamaalia, lopun lepsuilu ja vastustajan paremmuus johtivat lopulta siihen, että tappionumerot olivat kahinan päätteeksi 2-9. Harmillisinta oli kuitenkin yhden maskulaispelurin loukkaantuminen lääkärireissukuntoon.

B-poikien sarjakausi käynnistyy sunnuntaina 19.9. Leaf Areenalla Turussa, jossa SBS Masku saa taas vastaansa SBC:n 94-joukkueen ja Hirvensalon Heiton.

Vesku

Yhteistyössä

Lähivakuutus Adidas OP Maskun Kalustetalo RakennusAulio Fatpipe K-Market Masku Sportia World Mylly Plus Katsastus